Dla Niepodległej – pamiętamy o tych, co odeszli

W stulecie odzyskania niepodległości pamiętamy o tych, którzy o naszą wolność walczyli i przelewali swoją krew.

Uczniowie klasy 2tme w dniu 30 października 2018 r. podczas wizyty na miejskiej nekropoli mieli okazję poznać naszą wspaniałą i trudną historię ostatnich stu lat niepodległej Ojczyzny.

Wizyta na wojskowej części cmentarza stała się dobrą okazją, by przybliżyć uczniom trudną historię naszego regionu. Miejsce to naocznie uzmysławia nam, że tu obok siebie spoczywają żołnierze kampanii wrześniowej, żołnierze wyklęci, żołnierze ludowego wojska polskiego, którzy stali po drugiej stronie barykady, ale także żołnierze niemieccy, rosyjscy i francuscy z kampanii wojennej z lat 1916 - 1918. Ta nasza ziemia – ziemia ełcka połączyła ich wszystkich. Uczciliśmy ich pamięć zapalając symboliczny znicz na ich grobach i odmówiliśmy w ich intencji krótką modlitwę za zmarłych.

Dalszym etapem naszego pobytu na cmentarzu była wizyta przy obelisku pomordowanych w Lasach Ponarskich koło Wilna. To trudna lekcja naszej historii. Ginęli, bo byli Polakami - mieszkańcami Wileńszczyzny! Wspomnieliśmy także naszych rodaków - ofiary systemów totalitarnych pomordowanych na wschodzie. Katyń, Miednoje, Ostaszków, Bykownia na Ukrainie to tylko jedne z wielu miejsc kaźni, w których ginęli Polacy. Wspomnieliśmy także ofiary rzezi wołyńskiej. W intencji tych wszystkich, którzy zginęli dając świadectwo swojej polskości, zapaliliśmy symboliczne znicze i odmówiliśmy krótką modlitwę. Po powrocie do szkoły podsumowaliśmy naszą wizytę na cmentarzu.



Opracował: Jan Wawiórka