Informacje dotyczące egzaminów w sesji Lato 2022
termin składania deklaracji | wzór deklaracji | |
---|---|---|
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie Formuła 2017 |
do 7 lutego 2022 r. W przypadku ponownego przystępowania do egzaminu przez zdających, którzy nie zdali tego egzaminu w sesji styczeń-luty 2022 – do 7 kwietnia 2022 r. |
plik w formacie pdf |
Egzamin zawodowy Formuła 2019 |
do 7 lutego 2022 r. | plik w formacie pdf |
Kwalifikacje dla poszczególnych zawodów - podstawa programowa 2017
Z dniem 1 września 2019 r. weszły w życie przepisy wprowadzające egzamin zawodowy, do którego obowiązuje nowa podstawa programowa kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego z 16 maja 2019 r.
Najważniejsze zmiany w formule 2019 egzaminu w odniesieniu do egzaminów przeprowadzanych w formułach 2012 i 2017 to:
- inne podstawy programowe, a tym samym inne kwalifikacje oraz zawody, w których przeprowadzany jest egzamin,
- obowiązkowość egzaminu dla uczniów i słuchaczy – nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje nieotrzymaniem świadectwa ukończenia danego roku szkolnego lub
- semestru,
- część pisemna egzaminu przeprowadzana wyłącznie przy komputerze, za wyjątkiem osób wnioskujących o dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu,
- jawność zadań w części praktycznej egzaminu we wskazanych kwalifikacjach.
Aby zdać egzamin zawodowy, należy uzyskać:
- z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum 20 punktów), oraz
- z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.
Wynik egzaminu zawodowego ustala i przekazuje komisja okręgowa.
Zdający, który zdał egzamin zawodowy w danym zawodzie, otrzymuje certyfikat kwalifikacji zawodowej, wydany przez komisję okręgową.
Osoba, która posiada certyfikaty kwalifikacji zawodowej potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz posiada odpowiedni poziom wykształcenia, otrzymuje dyplom zawodowy.Na wniosek absolwenta do dyplomu zawodowego dołącza się Europass – Suplement do Dyplomu Zawodowego, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w
dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez pracodawców i instytucje zagraniczne.
Dyplomy i suplementy do dyplomów wydają okręgowe komisje egzaminacyjne.Więcej informacji o egzaminie zawodowym - formuła 2019 znajdziesz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzanego zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2019 r. i w oparciu o podstawę programową kształcenia w zawodach z 2017 r. przystępują:
uczniowie dotychczasowego czteroletniego technikum branżowych szkół I stopnia, oraz uczniowie i słuchacze szkół policealnych, którzy rozpoczęli kształcenie w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 i realizują podstawę programową z 2017 r.
Uczniowie dotychczasowego czteroletniego technikum, którzy rozpoczęli naukę przed rokiem szkolnym 2017/2018, a nie uzyskali promocji do klasy programowo wyższej, powtarzają naukę i realizują podstawę programową z 2017 r.
Charakterystyka egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie
1. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie składa się:
a. z części pisemnej polegającej na rozwiązaniu testu pisemnego (aby zdać egzamin należy osiągnąć minimum 50% punktów możliwych do uzyskania),
b. z części praktycznej polegającej na wykonaniu zadania praktycznego (aby zdać egzamin należy uzyskać minimum 75% punktów możliwych do uzyskania).
2. Część pisemna egzaminu trwa 60 minut i jest przeprowadzana z wykorzystaniem: arkuszy i kart odpowiedzi.
3. Część praktyczna egzaminu trwa 120 lub 180 minut. Czas trwania egzaminu z danej kwalifikacji jest określony w Informatorze o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie dla zawodu (Formuła 2017), w którym wyodrębniono kwalifikację.
4. Część praktyczna egzaminu jest przeprowadzana według modelu:
• w - gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa.
Więcej informacji o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie - formuła 2017 znajdziesz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
CZY ŚWIADECTWA KWALIFIKACJI I CERTYFIKATY KWALIFIKACJI ZAWODOWEJ MOŻNA ŁĄCZYĆ, ABY OTRZYMAC DYPLOM ZAWODOWY?
TAK. Dla zdających, którzy zdali egzaminy zawodowe ze wszystkich kwalifikacji (wszystkie według formuły 2019) wyodrębnionych w danym zawodzie, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala końcowy wynik egzaminów zawodowych.
W przypadku zdania egzaminów ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, ale w różnych formułach egzaminu, np. 2012, 2017 i 2019 – szczegółowe warunki wydawania dyplomu zawodowego określa ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1731).