Nowe wyzwania

Początek maja dla uczniów ełckiego "Mechaniaka" to początek nowego wyzwania zawodowego, czyli odbycie miesięcznych praktyk zawodowych u irlandzkich pracodawców. Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki projektowi "Europejskie Umiejętności Zawodowe" finansowanego ze środków programu "Erasmus+".

Dwudziestu uczestników stażu po odbyciu szkoleń językowych, pedagogicznych i kulturowych 5 maja 2019 r. wyruszyło w podróż do Tralee, miasta położonego w malowniczym zakątku południowo zachodniej Irlandii.

Wczesnym niedzielnym porankiem, po pożegnaniu się z najbliższymi, pełni entuzjazmu wyruszyliśmy w długą i daleką podróż na zieloną wyspę.

Do Tralee dotarliśmy w późnych godzinach nocnych, zmęczeni ale bardzo szczęśliwi. Tralee Holiday Lodge Guest Accommodation to miejsce, które przez najbliższy miesiąc będzie naszym domem, w nim będziemy nocować oraz spożywać posiłki. Właściciel i jego pracownicy przywitali nas serdecznie oraz okazali nam wiele życzliwości i empatii.

W pierwszym dniu pobytu mieliśmy okazję poznać historyczne zakątki urokliwego Tralee. Tego dnia odbyło się również długie szkolenie Safe Pass (uprawnienia z zakresu bezpieczeństwa). Kolejnym punktem dnia było spotkanie z panią Simoną, przedstawicielką naszej organizacji partnerskiej Your International Trainin (YIT), podczas którego uczniowie zostali zapoznani z miejscami praktyk zawodowych, z pracodawcami, regulaminami pracy oraz zakresem obowiązków. Młodzież otrzymała również wiele cennych wskazówek związanych z obowiązującymi w Irlandii normami społecznymi, kulturowymi i prawnymi.

Opracowała: Grażyna Orchowska