„Śladami Niepodległej” - wycieczka na Litwę

Wśród radosnego i podniosłego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości społeczność naszej szkoły pamiętała także o tych, którzy o tą naszą wolność walczyli i za Polskę ginęli.

W przeddzień uroczystych obchodów naszego narodowego święta 9 listopada 2018 r. przedstawiciele różnych klas naszej szkoły udali się na wycieczkę edukacyjną „Śladami Niepodległej” do Wilna.

W drodze do celu naszej podroży zawitaliśmy do Gib, by oddać hołd i uczcić ofiary tzw. obławy augustowskiej. Operacja miała na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Zbrodni dokonali żołnierze Armii Czerwonej w lipcu 1945 r. Krótka refleksja, symboliczne światło zapalone przy pomniku upamiętniającym ofiary oraz nasza modlitewna pamięć dni tych lipcowych, stanowiły podsumowanie naszego krótkiego pobytu w tym szczególnym miejscu.

Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy panią Alicję Romejko – naszą panią przewodnik. Pani Alicja w bardzo interesujący sposób ukazała nam historię i teraźniejszość Polaków na Wileńszczyźnie. Pani przewodnik pokazała nam piękno Wilna z jego zabytkami i sercem, czyli Ostrą Bramą i łaskami słynącym obrazem Matki Bożej do którego pielgrzymowali i pielgrzymują Polacy.

Następnie nasze kroki skierowaliśmy w miejsca szczególnie związane z Polskością i Polakami. Oddaliśmy hołd polskim bohaterom, którzy wraz z Józefem Piłsudskim walczyli o Wilno w kwietniu 1919, by miasto zostało w granicach II Rzeczypospolitej. Pamiętaliśmy również o żołnierzach Armii Krajowej, którzy walczyli na Wileńszczyźnie podczas II wojny światowej. W ich intencji odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicz na cmentarzu wojskowym na Rossie przy grobie Matki Marszałka z sercem Syna.

Udaliśmy się także do Ponar, by uczcić ofiary zbrodni dokonanej na obywatelach polskich – Polakach i Żydach w latach 1941 -1944. Masowe mordy dokonywane były przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaboracyjnej policji litewskiej. Chwilą ciszy uczciliśmy ofiary ludobójstwa. Zapaliliśmy symboliczny znicz przy pomniku ofiar, dziękując za świadectwo Polskości.



Opracował: Jan Wawiórka