Wyjście do kina

13 i 18 września odbyło się wyjście uczniów Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku do kina na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Opowieść o losach polskich lotników, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera, była okazją do kształtowania postaw patriotycznych młodzieży.

Film przedstawia ostatnie tygodnie Bitwy o Anglię. Uczniowie mogli uzupełnić i pogłębić wiedzę historyczną dotyczącą udziału Polaków w walce o Wielką Brytanię. Polscy lotnicy, początkowo lekceważeni i niedoceniani, w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) stworzyli elitarną jednostkę - Dywizjon 303. Ich ponadprzeciętne umiejętności, niezwykła odwaga, lojalność i miłość do ojczyzny mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków.

Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem spektakularnych akcji z udziałem polskich lotników. Z zaangażowaniem śledzili przedstawione w filmie ewolucje powietrzne. Wrażenie robiło ciekawe połączenie animacji komputerowej z archiwaliami z czasów bitwy o Anglię.

Opracowały: Izabela Wantuch i Barbara Grzegorczyk