Czas na przygodę z Erasmusem+

Uczniowie ełckiego "Mechaniaka" jesienno-zimowe popołudnia spędzili w szkole na przygotowywaniu się do wyjazdu na staż zagraniczny w Portugalii w ramach programu Erasmus+ projekt "Europejskie Doświadczenia Zawodowe". Program zajęć przedwyjazdowych wypełniony był szeregiem certyfikowanych zajęć . Najbardziej czasochłonnym kursem był język angielski, dodatkowo młodzież przeszła szkolenie pedagogiczne, kurs kultury i historii Portugalii, prawne aspekty pobytu za granicą, kurs udzielania pierwszej pomocy, wykład o historii Unii Europejskiej i programie Erasmus+.

W tym wytężonym okresie pracy odbyły się również spotkania organizacyjne młodzieży i ich rodziców. Podpisano umowy z uczestnikami stażu oraz ich rodzicami. Przed wyjazdem młodzież otrzymała dzienniczki stażu, materiały piśmiennicze, identyfikatory, słowniki języka angielskiego, języka portugalskiego oraz torby z logo projektu i szkoły.

Bezcennym doświadczeniem było nabycie przez młodzież umiejętności poruszania się po lotniskach, czytania kart pokładowych oraz zachowania się w samolocie.

W niedzielę 21 stycznia 2018 r. w porannych godzinach uczestnicy stażu rozpoczęli swoją przygodę z programem Erasmus +. Autokarem BUT "SELMENT" młodzież dotarła na lotnisko Chopina w Warszawie, skąd samolotem portugalskich inni lotniczych TAP doleciała do Porto z przesiadką w Lizbonie. Z lotniska w Porto ełcka grupa została odebrana przez naszą organizację partnerską Associaçao Intercultural Amigos da Mobilidade i dowieziona do kampusu w Barcelos.

W pierwszym dniu pobytu przywitała nas piękna pogoda, co umożliwiło zwiedzenie malowniczego miasteczka Barcelos. W godzinach popołudniowych młodzież pojechała zapoznać się z pracodawcami oraz firmą, w której będzie odbywała staż.

Obecnie stażyści zgodnie z harmonogramem są zawożeni do miejsca pracy, w których doskonalą swoje umiejętności zawodowe, w ciągu dnia mają dwugodzinną przerwę obiadową , a popołudniu dalej kontynuują pracę. Wieczorem pozostaje czas na nowe międzynarodowe znajomości, zabawę i gry sportowe.

Opracowała: Grażyna Orchowska