Światowy Dzień Rzucania Palenia

Jak każdego roku, trzeci czwartek listopada to Światowy Dzień Rzucania Palenia. W związku z tym w naszej szkole zaplanowano szereg przedsięwzięć uświadamiających uczniom konsekwencje związane z paleniem papierosów. Przygotowana została wystawa plakatów. Uczniom rozdano ulotki. Odbyły się lekcje mówiące o szkodliwości palenia, pogadanki i dyskusje na ten temat.

Światowy Dzień Rzucania Palenia ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł narodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa obchodzony 31 maja.

Na całym świecie tytoń zabija każdego roku ponad 5 milionów osób – w tym ponad 600 tysięcy tych, które palą biernie, wdychając dym ludzi palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Dlatego tak ważne jest przypominanie o tym i wzbudzenie motywacji wewnętrznej do rzucenia palenia, którą każdy palący powinien w sobie odnaleźć.

Opracował: Zespół Wychowawczy