Pamiętamy o tych co odeszli

Cmentarz to miejsce zadumy, modlitwy i refleksji.

Uczniowie klasy III teb w dniu 25 października 2017 r. podczas wizyty na naszej miejskiej nekropoli mieli okazję poznać sylwetki niektórych nauczycieli i pracowników, którzy związani byli z naszą szkołą, a teraz spoczywają na tym cmentarzu.

Nasza wizyta w tym miejscu stanowiła dobrą okazję, by uprzątnąć niektóre groby naszych zmarłych nauczycieli i pracowników, zapalić światło zniczy jako wyraz pamięci społeczności szkolnej o tych, których nie ma wśród nas. Najważniejszym naszym darem była jednak krótka modlitwa w intencji zmarłych nauczycieli i pracowników.

Wizyta na wojskowej części naszego cmentarza stała się dobrą okazją, by chociaż trochę uporządkować żołnierskie kwatery przed świętem Wszystkich Świętych. Podczas tych ulotnych chwil przypomnieliśmy naszą trudną historię. Miejsce to naocznie uzmysławia nam prawdę, że tu obok siebie spoczywają żołnierze kampanii wrześniowej, żołnierze wyklęci, żołnierze ludowego wojska polskiego, którzy stali po drugiej stronie barykady, ale także żołnierze niemieccy, rosyjscy i francuscy z kampanii 1916 - 1918. Ta nasza ziemia – ziemia ełcka połączyła ich wszystkich. Uczciliśmy ich pamięć zapalając znicze i odmówiliśmy krótką modlitwę za zmarłych.

Dalszym etapem naszego pobytu na cmentarzu była wizyta przy obelisku pomordowanych w Lasach Ponarskich koło Wilna, To trudna lekcja naszej historii. Pozostaje w naszej pamięci pytanie: Dlaczego w latach 1941-1944 Litwini, współpracujący z Niemcami, wymordowali tam około 100000 Polaków - mieszkańców Wileńszczyzny?. Wspomnieliśmy także naszych rodaków - ofiary systemów totalitarnych pomordowanych na wschodzie. Katyń, Miednoje, Ostaszków, Bykownia na Ukrainie to tylko jedne z wielu miejsc kaźni, w których ginęli Polacy. W intencji tych wszystkich zamordowanych zapaliliśmy symboliczne znicze i przy obelisku odmówiliśmy krótką modlitwę w ich intencji. Po powrocie do szkoły podsumowaliśmy naszą wizytę na cmentarzu.



Opracował: Jan Wawiórka