„20” - Czy warto zmierzyć się z mitem II Wojny Światowej?

17 września w rocznicę napaści ZSRR na Polskę, a tydzień po uroczystościach związanych z obroną „polskich Termopil”, wyruszyliśmy nad Wiznę sprawdzić jak wygląda rzeczywiste miejsce starcia polskiego żołnierza z niemieckim najeźdźcą.

Widok jak to w Polsce cudowny, z góry Strękowej rozciąga się krajobraz doliny Narwi, nic poza resztkami bunkrów nie świadczy o tragedii sprzed lat. Na miejscu zobaczyliśmy pomniki i tablice upamiętniające żołnierzy i oficerów poległych za Ojczyznę we wrześniu 1939 w tym kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego. Największe jednak wrażenie wywarły na nas murale znajdujące się w samej miejscowości Wizna, szczególnie ten w którym staliśmy dokładnie w miejscu, gdzie siedzieli polscy żołnierze 10 września 1939.

Czy wizyta przybliżyła nas do zrozumienia fenomenu polskiego bohaterstwa, czy tak naprawdę jesteśmy w stanie zrozumieć postawę osób, które miały po dwadzieścia lat, żyły w Polsce która niepodległość odzyskała przed dwudziestu laty i żołnierzy których obroną przed czołgami było 20 pocisków przeciwpancernych.

Czy mamy prawo czerpać z nich wzorce...?

Uczestnicy wyjazdu: Kamil Doliwa
Adam Kulesza
Dawid Maciorowski
Marek Supiński
Sławomir Wantuch