Warsztaty drukarskie

29 listopada 2016 roku młodzież klasy II TME Zespołu Szkól Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku uczestniczyła w zajęciach muzealnych podejmujących problematykę związaną z historią drukarstwa.

Zajęcia poprowadził pan Tadeusz Grajpel z Pracowni Badań i Edukacji Historycznej, który od 20 lat zajmuje się odtwarzaniem dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu.

Pan Tadeusz przeprowadził niezwykłą lekcję historii, przedstawił dzieje piśmiennictwa począwszy od starożytności, aż do powstania druku. Swoje opowieści ubarwił dowcipnymi anegdotami i ciekawostkami z odległych epok.

Zajęcia stanowiły połączenie lekcji muzealnej z warsztatami. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z materiałami pisarskimi: papirusem i pergaminem. Poznali także charakterystyczne elementy dawnych ksiąg, między innymi bogato zdobione inicjały. Uczniowie mogli wczuć się w rolę dawnych drukarzy i zecerów. Mieli możliwość składania wyrazów oraz wydrukowania tekstu na zrekonstruowanej prasie drukarskiej. Do druku wykorzystano wilgotny papier wykonany z tkanin.

Żywa lekcja historii pozwoliła zrozumieć uczniom, jakie korzyści przyniósł dla piśmiennictwa wynalazek Jana Gutenberga.Opracowała: Bogumiła Kulesza