Jak nie czytam, jak czytam!

Jak nie czytam, jak czytam! Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „ Biblioteka w Szkole”

1 czerwca 2017 roku, o godzinie 10.00 uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Polegała ona na uchwyceniu na zdjęciu jak największej liczby uczniów czytających w jednym momencie.

Głównym celem akcji była promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo.

Wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej i zgodnie z założeniami akcji przez dziesięć minut młodzież czytała książki.

Następnie pan dyrektor Andrzej Gerus zaprezentował fragment książki „Między lądem a morzem” Josepha Conrada Korzeniowskiego. Wybór autorta nie był przypadkowy - rok 2017 jest Rokiem Josepha Conrada. „Między lądem a morzem” to zbiór trzech opowiadań, których akcja rozgrywa się na obszarze Oceanu Indyjskiego. Opowiadania łączy osoba narratora – brytyjskiego kapitana.

Nauczyciel pan Sławomir Wantuch przeczytał fragment książki jednego z najlepszych i najpoczytniejszych polskich pisarzy fantastyki Jarosława Grzędowicza – „Hel 3”. Akcja powieści rozgrywa się w niezbyt odległej przyszłości, w roku 2058. Grzędowicz prezentuje intrygujące pomysły i skłania do refleksji nad konsekwencjami rozwoju technologicznego kosztem wolności jednostki w świecie

Do głośnego czytania włączyli się również uczniowie. Uczeń Piotr Chartanowicz zaprezentował fragment książki Małgorzaty Bilskiej – „Kochaj i walcz” – książka o świętej Ricie – patronce od spraw trudnych i beznadziejnych. Uczeń Paweł Modzelewski przedstawił fragment książki „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. Jest to powieść dla młodzieży z gatunku science-fiction, której akcja rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości, w totalitarnym państwie powstałym na gruzach zniszczonych licznymi katastrofami Stanów Zjednoczonych.

Powyższe książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i będą dostępne do wypożyczenia w bibliotece szkolnej.

Całość wydarzenia została sfotografowana i sfilmowana. Dokumentacja masowego czytania będzie nie tylko miłą pamiątką, ale również umożliwi naszej szkole wzięcie udziału w losowaniu nagród, między innymi za najlepsze zdjęcie akcji lub największą liczbę uczestników i uczestniczek.

Opracowała: Bogumiła Kulesza