EkoWalentynki czyli kochamy recykling

W Walentynki ponad 100 polskich miejscowości weźmie udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W tym roku po raz pierwszy do akcji włącza się także nasza szkoła.

Akcja zostanie zainaugurowana w Dniu Zakochanych - 14 lutego 2017. Tego dnia każdy, kto odda zużyte baterie, otrzyma lizaka w kształcie serduszka jako symbol troski o środowisko.

Zbiórkę baterii będziemy prowadzić do 22 kwietnia 2017 roku, czyli do Dnia Ziemi! Natomiast drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) można przynosić w naszym mieście do Centrum Edukacji Ekologicznej (szczegóły na stronie: www.cee.elk.pl).

W 2016 roku w Polsce sprzedano (wstępne dane) 600 mln sztuk baterii - czyli ok. 12.500 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 45% baterii z rynku - czyli ok. 5625 ton. Cel został osiągnięty! Szacuje się, że w roku 2017 sprzedaż baterii w Polsce wzrośnie, a razem z nią zwiększy się obowiązkowy poziom zbiórki zużytych baterii do ok. 6000 ton.

Obecnie największy problem stanowi wyrzucanie elektroodpadów i baterii razem z innymi odpadami komunalnymi. Dlatego ważna jest powszechna, ciągła i skuteczna edukacja ekologiczna!

Pamiętaj!
Każdy z nas dzięki właściwemu postępowaniu ze zużytymi bateriami i ZSEE zapobiega szkodliwym skutkom dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia ludzi i zwierząt.
BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY!

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest ekolog i podróżnik: Dominik Dobrowolski. Więcej informacji o akcji: www.cycling-recycling.eu

Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły do włączenia się do akcji.
Szczegóły na plakatach.