Obchody Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Jego najważniejszym przesłaniem jest promowanie nauki języków obcych, wielojęzyczności i różnorodności językowej. “Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem” pod takim hasłem w tym roku nasza szkoła włączyła się w obchody święta. Podjęliśmy różnorodne działania, mające na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, ale z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści.

Powstały stoiska prezentujące kraje anglo- i niemieckojęzyczne. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję wykazać się wiedzą w krótkim quizie „Co wiesz o Wielkiej Brytanii?”. Jego zwycięzcami zostali:

I miejsce - Piotr Wojnowski, Hubert Póżniak - I Tme
II miejsce - Dawid Chodnicki, Damian Fadrowski - I Tme, Paweł Dzięgielewski - I Teb,
Mateusz Poniatowski, Damian Perkowski - I Ts
III miejsce – Kamil Salamon, Kacper Kozikowski - I Tme, Maciej Burzyński, Marek Lekenta – ITeb, Paweł Ruszczyk - ITs

Uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych mieli okazję pokazać swoje umiejętności językowe w trakcie konkursu „Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych”. Najwięcej punktów zdobyli:

I miejsce - Krzysztof Sydor - II Ts, Jakub Gudowski – III T
II miejsce - Jakub Niewiadomski - II Ts, Maciej Rosiak - III Te
III miejsce - Maciej Biedrzycki - II Ts , Konrad Koniecko, Kamil Gniedziejko - IV Ts

Chcąc stworzyć uroczysty nastrój, zadbaliśmy również o wystrój szkoły. Szkoła była przyozdobiona plakatami przedstawiającymi kraje obcojęzyczne, informacjami o językach oraz wystawą prac uczniów „My Summer Holidays”. 70 uczniów szkoły wzięło udział w wystawie. Najlepsze prace przedstawili:

I miejsce - Paweł Dzięgielewski – I Teb, Adam Gajownik – II Tme, Daniel Kucharski – IV T,
II miejsce – Patryk Łatacz – II Tme, Radek Banachowski – III Ts, Konrad Koniecko – IV Ts
III miejsce - Dominik Zawadzki – II Tme, Łukasz Przekop – II Teb, Paweł Chojnowski, Maciej Rosiak - III Te, Dawid Maciorowski - IV T Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, natomiast pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w przyszłorocznym Dniu Języków Obcych.

Opracowała: Switłana Ołdakowska
Zdjęcia: Bogumiła Kulesza