Akumulatory i agregaty, czyli kolejna wizyta w „Wojskowym”

Pod koniec kwietnia bieżącego roku uczniowie klasy III TE, kształcący się w zawodach technik elektryk i technik elektronik, mieli możliwość zapoznania się z rezerwowymi źródłami energii elektrycznej na podstawie urządzeń oraz aparatury znajdującej się na terenie 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Ełku. Dzięki uprzejmości władz placówki uczniowie zapoznali się z rozwiązaniami gwarantowanego zasilania występującymi w obiektach o bardzo wysokich wymaganiach dotyczących nieprzerwanego dostarczania energii elektrycznej. Cenną lekcją poglądową było zapoznanie się w elementami podziału energii elektrycznej z racji zasilania szpitala dwustronnie.

Szpital został wyposażony w nowoczesną akumulatorownię oraz agregatorownię z dwoma silnikami spalinowymi połączonymi z prądnicami dużej mocy, co wzbudziło duże zainteresowanie oraz zaciekawienie uczniów. Miłym akcentem było uruchomienie dwóch nowych agregatów prądotwórczych opartych na silnikach Diesla firmy VOLVO. Nietypowe rozwiązania automatyki ze względu na wojskowy charakter obiektu, dodatkowo przybliżyły uczniom złożoność tematu rezerwowych źródeł zasilania.

Dodatkowo uczniowie mieli niecodzienną szansą na zapoznanie się z nowymi urządzeniami wentylacji i klimatyzacji umieszczonymi na najwyższym, technicznym piętrze budynku szpitala.

Organizatorami i opiekunami lekcji pokazowej byli nauczyciele przedmiotów zawodowych elektronicznych i elektrycznych pan Sebastian Hładun i pan Piotr Borowski.

Dziękujemy władzom szpitala, a w szczególności panom elektrykom z działu technicznego.

Opracował: Sebastian Hładun