Korowód sienkiewiczowski ulicami Ełku

Decyzją Senatu RP rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Środowisko bibliotekarzy miasta i powiatu ełckiego: bibliotek szkolnych, Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej podjęło wspólną inicjatywę uczczenia Henryka Sienkiewicza, podkreślenia istoty jego twórczości, wartości, jakie twórczość ta przynosi wielu pokoleniom Polaków. Dnia 24 maja 2016 r. punktualnie o godz. 12:00 (w samo południe) pod pomnikiem Michała Kajki w Ełku spotkała się młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych tworząc barwny korowód postaci – bohaterów sienkiewiczowskich.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w strojach przedstawiających bohaterów Henryka Sienkiewicza: Mateusz Niedzielewski – Onufry Zagłoba, Mariusz Tworkowski – Neron, Bartłomiej Klejno – Marek Winicjusz, Hubert Wysocki – Petroniusz, Mateusz Kowal – Pan Wołodyjowski.

Następnie korowód przemaszerował pod siedzibę Urzędu Miasta w Ełku oraz Starostwa Powiatowego w Ełku, gdzie Starosta Powiatu Marek Chojnowski i zastępca Prezydenta Miasta – Artur Urbański przeczytali fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza. Kolejnym etapem marszu była promenada. Trasa przemarszu zakończyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Nasierowskiej w Ełku, gdzie odbyło się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego „Moja ilustracja dzieł Henryka Sienkiewicza”. Nasz uczeń Adam Gajownik otrzymał wyróżnienie za pracę wykonaną ołówkiem.

Na każdym etapie przemarszu korowodu czytane były fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza, oraz śpiewane utwory z adaptacji filmowych do dzieł autora. Dla najmłodszych mieszkańców miasta przygotowano inscenizację bajek Henryka Sienkiewicza. Uczestnicy korowodu zostali zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej na słodki poczęstunek.

Korowód prowadził pan Krzysztof Piłat, a nagrody w MBP wręczyła pani Mariola Raczyńska naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Ełku. Nad nagłośnieniem czuwała młodzież z Zespołu Szkół Mechaniczno–Elektrycznych.

Opracowała: Bogumiła Kulesza