Automatyka i sterowanie, czyli z wizytą w ciepłowni SM „Świt”

W ramach realizacji podstawy programowej uczniowie klasy III TE, kształcący się w zawodach technik elektryk i technik elektronik, zapoznali się z funkcjonowaniem całej ciepłowni, a w szczególności pracy urządzeń automatyki i sterowania wspomagających cały proces wytwarzania energii cieplnej do zasilania naszych kranów i grzejników. Dzięki szczegółowym opisom głównego energetyka działu ciepłowniczego pana Tomasza Grygo, funkcjonowanie ciepłowni stało się bardziej zrozumiałe. Nasz przewodnik szczególną uwagę zwrócił na bezprzerwowe działanie urządzeń na obiekcie, co jest możliwe dzięki zastosowaniu agregatu prądotwórczego, który pracuje praktycznie bezobsługowo. Dodatkowo główny energetyk wnikliwie omówił zdalne sterowanie i zarządzenie urządzeniami pracującymi w węzłach ciepłowniczych, rozmieszczonych na terenie miasta. Ciekawym doświadczeniem była dla uczniów obserwacja pracy kilkudziesięcioletniego pieca, sterowanego za pomocą nowoczesnej automatyki przy użyciu kilku przycisków.

Miłym akcentem było spotkanie absolwenta naszej szkoły z roku 2013 Kamila Domela, który w ciepłowni pracuje w swoim zawodzie jako elektryk. Należy nadmienić, że również główny energetyk działu ciepłowniczego, pan Tomasz Grygo jest absolwentem ZSM-E w Ełku.

Organizatorami i opiekunami lekcji pokazowej byli nauczyciele przedmiotów zawodowych elektronicznych i elektrycznych pan Sebastian Hładun i pan Piotr Borowski.

Jeszcze raz dziękujemy dla zarządu SM „Świt”, a w szczególności dla pana Tomasza Grygo.

Opracował: Sebastian Hładun